Usługi detektywistyczne

Usługi detektywistyczne

Czym zajmuje się detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a stosowanie wybitnych i intrygujących zasad dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się rozumowaniem logicznym i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. Na podstawie zebranych dowodów, faktów, przesłanek przeprowadza proces dedukcji co ma na celu zidentyfikowanie właściwych konkluzji. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa zlecone przez klienta jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres pracy detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz bardziej powszechne. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda charakterystyczna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim zakres takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i aktów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Duże zapotrzebowanie na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest poprzeć dowodami nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przekłamane. Jedynie dobry detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.