Rzeźba na zamówienie – nietuzinkowa ozdoba domu lub ogrodu

Rzeźba na zamówienie – nietuzinkowa ozdoba domu lub ogrodu

Jedną z najstarszych metod ekspresji artystycznej jest rzeźba. Pierwsze jej formy obecne były już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory są obecne w różnych sferach naszego życia. Znajdziemy je zwykle tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – na wystawach, w muzeach oraz w kościołach, ale również w miejscach publicznych: w gmachach firm, na ulicach i rynkach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczne, że nie całkiem orientujemy się, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W naszym artykule podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, także jeśli prezentują sobą wysokie wartości artystyczne oraz estetyczne, często bywają przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na skwerach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości miast. Ponad to w szeregu przypadków można spotkać je też w wielu budowlach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w biurach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. W jakich sytuacjach warto je zamówić?

Wspomniane wyżej przykłady to głównie ogromne, nieruchome rzeźby. Ale stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to nieduże prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to między innymi medale okolicznościowe, nagrody na laureatów turniejów oraz popiersia na zamówienie. Organizatorzy rozmaitego rodzaju eventów albo zawodów sportowych mają całkiem proste zadanie, ponieważ nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest sporym wydatkiem, a ich wykonanie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.