Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Sprawdź, gdzie nabyć okna drewniane zabytkowe

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie i są wielką ozdobą obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna dobra strona, a na ich wartość w dużej mierze wpływa również wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również uchylane, co sprawia, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, jaki wykazuje mnóstwo zalet, lecz wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie mogą otrzymać wysokie kary.

Nasz adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]