Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.