Dla kogo przeznaczone są badania psychologiczne kierowców?

Dla kogo przeznaczone są badania psychologiczne kierowców?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania psychologiczne Bielsko Biała, zajrzyj tutaj

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także określenia cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Uwzględniają między innymi ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po stereometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D oraz D+E. Przechodzić muszą je także osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Należy dodać, że poddać muszą się im też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je jedynie raz.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]