Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Dowiedz się, komu zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała. Kliknij w to miejsce

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Do pierwszej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]