Badania operatorów wózków widłowych i innych maszyn

Badania operatorów wózków widłowych i innych maszyn

Badania operatorów Bielsko Biała - usługi na miarę Twoich potrzeb

Do rozpoczęcia działalności w różnego typu profesjach niezbędne są właściwe predyspozycje psychiczne. By dowiedzieć się, czy kandydat je posiada, przeprowadza się specjalistyczne badania. By je wykonać, musimy wybrać się do przychodni psychologicznej, a na ich przebieg w dużym stopniu wpływa rodzaj profesji, w jakiej chce pracować badany. Odmienne testy wykonywane są w przypadku prawników, inne natomiast dla operatorów maszyn lub wózków widłowych. Jak nietrudno się domyślić, te ostatnie badania są zlecane dużo częściej. Dobrze więc powiedzieć parę zdań o tym, jak one przebiegają, jakie akty prawne regulują ich specyfikę i jakie zdolności okazują się podczas nich najważniejsze.

Zasady badań operatorów

Częstość przeprowadzania oraz rodzaj badań operatorów wózków podnośnikowych i innych maszyn wykorzystywanych w przemyśle reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996. W jego myśl badania operatorów muszą być przeprowadzane co 3 lub 4 lata, z wyjątkiem badanych po 50 roku życia – ci mają obowiązek do przeprowadzania badań co 2 lata. Powinniśmy przy tym nie zapominać, że wygląd badań może być zmieniony, jeżeli wykonujący je specjalista stwierdzi, iż konieczne są inne badania lub poszczególne elementy są w konkretnym wypadku zbędne.

Badania operatorów – na co być gotowym?

Pierwszym elementem badań operatorów jest badanie osobowości, mające zwykle postać papierowego testu, a także test badający inteligencję. Następnie wykonywane są badania na refleks, polegające zazwyczaj na naciśnięciu właściwego guzika po zapaleniu lampki oraz sprawdzeniu, czy badany potrafi wystarczająco szybko zatrzymać wózek. Badania operatorów to także badania możliwości postrzegania przestrzeni oraz wzorku – te drugie najczęściej wykonywane są w ciemni oraz z zastosowaniem stereometru.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]