Rusztowanie jest elementem niezbędnym podczas wznoszenia budynków. Dzięki niej powstają nowe gmachy, a te już stojące są modernizowane. Zobaczmy zatem, jak zbudowane są rusztowania i kiedy konieczne jest ich użycie.
Wynajem rusztowań – rusztowania systemowe, elewacyjne
Wyróżniamy dużo kategorii rusztowań – między innymi modułowe, przejezdne, systemowe, elewacyjne. Składają się one ze stojących elementów, które spajają poziome moduły. Aby rusztowanie było bezpieczne i dobrze spełniało swoją rolę, nieodzowne są także komponenty takie jak podstawki śrubowe, drabiny oraz poręcze. Na tak wykonanej konstrukcji można położyć specjalne pomosty. Rusztowania wykonywane są z rozmaitych metali, a także służą do różnych celów. Przeważnie stosowane są do robót budowlanych, za ich pomocą przeprowadzane są np. roboty instalacyjne lub malarskie. Bardzo często wykorzystywane są do renowacji nieruchomości – obiektów sakralnych, filharmonii, domów prywatnych, obiektów użyteczności publicznej. Wykorzystywane są w branży chemicznej, służą także do konserwacji kopuł czy mostów. Części składowe rusztowania wyprodukowane są z elementów aluminiowych i stalowych rurek.
Wynajem rusztowań – profesjonalne firmy
Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa na podczas budowy. Nie zapominajmy, że definicja rusztowania jest prawnie uregulowana – nakazują to względy bezpieczeństwa. Jeśli zatem rozpoczynamy budowę, najlepiej skorzystać z usług doświadczonych firm, które świadczą wynajem rusztowań. W takim przypadku mamy pewność, że struktura będzie funkcjonalna oraz bezpieczna. Prace powinna wykonywać osoba fachowo przeszkolona. W Polsce istnieją podmioty, które dzierżawią, instalują, a także rozbierają rusztowania. Cennik usługi jest ustalany z klientem w oparciu o metraż, okres dzierżawy, jak również zakres ewentualnych prac montażowych.