Uchroń się przed wodą – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Uchroń się przed wodą – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już na etapie projektowania budynku musimy zatroszczyć się o to, żeby konstrukcja była wytrzymała. Znakomite właściwości posiada izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zobaczmy w takim razie dlaczego trzeba w nią zainwestować.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – w budynkach użytkowych i przemysłowych

Warunki zewnętrzne bardzo oddziałują na strukturę domu. Niekorzystne konsekwencje wywołuje szczególnie oddziaływanie wód gruntowych, co może być przyczyną błyskawicznej utraty ciepła. Mokre fundamenty powodują, że spada poziom izolacji cieplnej, a co za tym idzie – ogrzewanie generuje ogromne koszty. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą metodą hydroizolacji, która pomaga budynek przed niekorzystnym oddziaływaniem wody oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją tak przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Podstawę budynku osłania się przy pomocy różnych sposobów izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się na bardzo wilgotnych terenach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei w większości przypadków stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa, która pomoże ochronić podstawę budynku przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – roztwory bitumiczne i zaprawy cementowe

Istnieją różne techniki izolacji – na zewnątrz oraz od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego przeróżne tworzywa budowlane, na przykład tzw. lepiki, folie tłoczone, zaprawy asfaltowe lub emulsje silikonowe. Pamiętajmy, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania osobnych planów dla trudno dostępnych punktów jak przykładowo: rogi, krawędzie czy łączenia murów. Dlatego prace warto powierzyć specjalistom posiadającym duże doświadczenie w tym zakresie – tylko wówczas zyskamy pewność, że nieruchomość jest odpowiednio zakonserwowana przed działaniem wód gruntowych.