Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Sprawdź, gdzie zamówić sklejkę szalunkową

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wykonane z innego surowca, jednak przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Dawniej w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zwykle źle radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeżeli nie możesz kupić

Spółki budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]