Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, która po rozebraniu może być użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą łączniki, belki, głowice ze stali lub aluminium i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt i brygad, które oferują inne usługi. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]