Urządzenie do pomiaru wilgotności – działanie

Urządzenie do pomiaru wilgotności – działanie

Jakość wielu substancji jest bezpośrednio uzależniona od stopnia ich wilgotności. Zbyt wysoka zawartość wody może być przyczyną utraty ich właściwości, a niekiedy nawet sprawić, że staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności wyjątkowo ważny okazuje się w przemyśle energetycznym, chemicznym, drzewnym, spożywczym, jak również przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób dokonuje się go w fabrykach, gdzie wszystkie procesy są wysoce zautomatyzowane? Jaka aparatura pozwala na kontrolowanie zawartości wody w produktach?

Pomiar wilgotności – w jakich branżach jest wykorzystywany?

Pomiar wilgotności jest jednym z istotnych etapów procesu produkcji i przechowywania rozmaitych dóbr. Wśród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (jak przykładowo płatki zbożowe, soda oczyszczona czy cukier), jak i te przeznaczone dla sektora budowlanego (m.in. piasek, glina lub gips) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni kuchennych i do prania). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, jak również w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Urządzenie do pomiaru wilgotności – jak to działa?

Urządzenie do pomiaru wilgotności dostępne jest w dwóch wersjach. Jedna z nich bazuje na fakcie, iż zdolność pochłaniania podczerwieni jest uzależniona od poziomu wilgotności. Czujniki wilgotności tego typu umożliwiają bezkontaktową analizę, co jest w szczególności ważne w przypadku produktów sypkich. Inny rodzaj to mierniki wilgotności działające na zasadzie pomiaru stałej dielektrycznej materiału, która zmienia się zależnie od ilości wody. Takie czujniki pozwalają przeprowadzić pomiarów metodą kontaktową lub bezkontaktową.