Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Jeśli chcesz zamówić silnik DC, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Mnóstwo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, niewielkie bądź duże, te silniki zrewolucjonizowały nasz tryb życia oraz pracy, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak pracują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych prądu stałego

Rolą silników elektrycznych DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX wieku, jak np. Zénobe Gramme, Michael Faraday i Gaston Planté. Silniki prądu stałego składają się ze nieruchomego statora, komutatora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie powszechnie używane są również silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za bezgłośne działanie orazswoją niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników elektrycznych na prąd stały?

Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych radiowo pociągów i samochodzików, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie damy także naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniczki prądu stałego wykorzystują także pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od cenionych światowych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]