Tani węgiel

Tani węgiel

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas zastanawia się, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą materiałów opałowych stanowczo wpływa na to, że nie musimy się obawiać braku wyboru. Niejednokrotnie jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena substancji, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Tanie rodzaje węgla

Podział węgla na kamienny i brunatny wpływa w głównej mierze jego cenę. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż wysokokalorycznego węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest stosunkowo droższy, co nie oznacza, że mniej opłacalny.
Warto z wyprzedzeniem planować zakup węgla, gdyż będzie on znacząco tańszy w innych okresach, niż tuż przed sezonem grzewczym. Istotne znaczenie dla tego, jak tanio kupimy węgiel ma też sytuacja gospodarcza w danym kraju. Największe znaczenie w tym obszarze mają oczywiście nastroje w państwach-eksporterach węgla.