Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Zobacz, gdzie zamówić kryminalne książki.

Znacząca rzesza pasjonatów książek to fani upiornych historii. Jedni wolą opowiadania z pogranicza makabry, drudzy uwielbiają zagłębiać się w dalekie zakamarki zagmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców czy brutalnych bandytów. W gąszczu podcastów i kanałów telewizyjnych, na których znajdują się tysiące produkcji prezentujących zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieustannie jedną z najlepszych form ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu odczuwać niepokój?

Fanatyk kryminałów oraz horrorów z miejsca odpowie, iż chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając horrory pragniemy przez jakiś czas dać się ponieść mocnemu odczuciu przerażenia, którego mało kiedy przeżywa się na co dzień. Brak obecnie dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to najczęściej problemami zdrowotnymi, utratą zatrudnienia albo finansami. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena czy braci Grimm mają zazwyczaj tak straszny i brutalny wydźwięk – w ten sposób bajki te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami codziennego życia, informując je zarazem, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Książki kryminalne wzbudzają lepiej strach niż ich filmowe adaptacje

XXI wiek to czas szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, szukają serialu z zamkniętą historią bądź filmu, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści kryminałów i horrorów są wręcz rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na rozmaitych platformach streamingowych. Co wymaga zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść kryminalną i horror, konsumuje się w inny sposób niż film – wolniej, a przy tym z większą uwagą. W książce każda deskrypcja, dialog czy postać (również ta trzeciego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u czytelnika przeważnie stopniowo, ale umożliwia to precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli zatem masz chwilę i uwielbiasz czytać, daj się nastraszyć thrillerom, horrorom oraz literaturze kryminalnej.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa