Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Sprawdź, gdzie nabyć łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]