Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy bardzo szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane cechy. Najczęściej kupowane rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży dostępne również kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.