Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli szukasz kantara, koniecznie sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to element uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy konia, jak również nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na które jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większy komfort dają kantary podszywane – np. syntetycznym lub naturalnym futrem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do hanowerów, koni wielkopolskich, arabskich oraz huculskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]