Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Znajdź żywność eko.

Od prężnego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się w XX w., produkty konsumowane przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej nasycać rozmaitymi związkami wydłużającymi ich żywotność. Jednak razem z dojrzewającym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej poszukują oni artykułów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność ekologiczna – z upraw nie stosujących syntetycznych pestycydów i nawozów

By konkretny produkt trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł nazywać się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko oraz przetwory z niej wykonane muszą pozyskać stosowne certyfikaty przyznawane przez upoważnione do tego laboratoria. Najważniejszą jednak właściwością spożywczych wyrobów eko jest to, że użyte do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano z zachowaniem najważniejszych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie używali syntetycznych nawozów ani pestycydów mogących mieć szkodliwy oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też szkodzą ekosystemowi. Niektóre bowiem nawozy powodują odkwaszenie gleby bądź zatruwają wody gruntowe, a opryski pół syntetycznymi pestycydami nieraz są powodem obumierania pożytecznych owadów. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny mają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych niepożądanych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Jak powinna być oznakowana zdrowa żywność?

Przetwory eko są poddawane nieustannemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym również w czasie transportu oraz magazynowania. Co istotne, gdy produkt spełnia warunki, jego producent prócz rutynowych informacji między innymi o warunkach przechowywania, dacie zdatności do spożycia, kaloryczności oraz masie netto, kraju pochodzenia składników, musi też obowiązkowo podać numer ID organu kontrolnego dany artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki, które układają się w kształt listka. Poszukując ekologicznych przetworów warto więc czytać uważnie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]