Wyprawy górskie – sposób na niezapomniane wakacje

Wyprawy górskie – sposób na niezapomniane wakacje

Dowiedz się więcej o wyprawach w góry

Mnóstwo osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty położone w dalekich od naszego kraju miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe wzniesienia Afryki, Meksyku czy Azji. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście asysta agencji dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie zdobędą szczytów za nas. Wymagana jest kondycja, która pozwoli nam znieść trwającą wiele godzin wędrówkę z naprawdę masywnym, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem ze specjalistycznym wyposażeniem oraz odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w podobnych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem zdolność pracy w grupie. W czasie wyprawy w góry konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez lidera grupy.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]