Jak zmierzyć i dobrać wędzidło dla konia?

Jak zmierzyć i dobrać wędzidło dla konia?

W przestrzeni pomiędzy przednimi i tylnymi zębami konia można zamocować wędzidło. Czym jest to akcesorium, jakie są jego rodzaje i zastosowania? Podstawą w komunikowaniu się jeźdźca ze zwierzęciem jest dosiad i łydki, ale wędzidło to dodatek pomocny w kontroli i wskazywaniu mu odpowiedniego kierunku podczas jazdy.

Co to jest wędzidło?

By móc odpowiedzieć na pytanie co to jest wędzidło, należy w pierwszej kolejności objaśnić, czym jest kiełzno. To część ogłowia, która najczęściej występuje w postaci pałąka, wkładanego do pyska konia. Może być wykonane z różnych materiałów: naturalnych lub sztucznych (np. gumy). Jednym z rodzajów kiełzna – obok munsztuku i pelhama – jest właśnie wędzidło. Tego rodzaju akcesorium, po włożeniu go do pyska konia, służy do przekazywania mu sygnałów i kierowania nim przez jeźdźca. By wędzidło dobrze się trzymało, pierścienie przypina się do wodzy oraz pasków policzkowych.

Jak zmierzyć wędzidło?

Wędzidła składają się z trzech części: pierścieni (po dwa na każde wędzidło, niekiedy w kształcie litery D), łącznika, a pomiędzy pierścieniami znajduje się ścięgierz. To właśnie ścięgierz – a konkretniej jego długość – to wartość, która jest rozmiarem wędzidła.

Na stronie każdego produktu z kategorii wędzideł w naszym sklepie, znajdują się 3 wartości liczbowe:

 • rozmiar – podawana w centymetrach długość ścięgierza,
 • grubość – grubość ścięgierza (mierzona w jego najszerszym punkcie),
 • średnica kółek.

Jak zmierzyć wędzidło i który rozmiar wybrać? Szerokość pyska najłatwiej zmierzyć miarką lub wędzidłem. Eksperci zalecają, by wędzidło wystawało po około 0,5 cm z każdej strony. Po włożeniu go do pyska konia, nie powinno przesuwać się na boki, a pierścienie nie powinny uciskać skóry zwierzęcia.

Jak dobrać wędzidło dla konia?

W tym, jak dobrać wędzidło dla konia, by było idealnie dopasowane, pomocne będzie kierowanie odpowiednimi kryteriami:

 • poziom jazdy – osobom, które zaczynają naukę jazdy konnej, rodzaj wędzidła powinien dopasować instruktor. Początkująca osoba powinna w pierwszej kolejności opanować dosiad, łydki i rękę, a inne, dyscyplinujące akcesoria, wprowadzić dopiero później – pod fachowym okiem specjalisty,
 • grubość wędzidła – grubsze wędzidła są delikatniejsze i chętniej akceptowane przez konie,
 • budowa podniebienia – dla koni o podniebieniu płaskim dobrze sprawdzą się wędzidła podwójnie łamane, ten model znajdzie zastosowanie również u zwierząt wrażliwych,
 • materiał – producenci wędzideł proponują te akcesoria z różnych materiałów: metalu, gumy, plastiku. Najdelikatniejsze – idealne dla koni wrażliwych – są wędzidła gumowe. W ofercie niektórych marek, np. Feeling, znajdują się wędzidła ze specjalnego tworzywa typu Flexi o zachęcającym konia do żucia smaku jabłkowym.

Jakie wędzidło dla konia? Przegląd propozycji

Pomocą w tym, jakie wędzidło dla konia wybrać, będzie przegląd przeróżnych modeli dostępnych w sklepie jeździeckim Horse-Trade. Są to:

 • wędzidła zwykłe łamane – w kilku różnych wariantach (m.in. pełne, łamane lub obrotowe),
 • wędzidła proste – do wyboru w rozmiarze od 11,5 do 14,5 cm,
 • wędzidła oliwkowe pełne – modele pełne, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej,
 • hackamore – bezwędzidłowe kiełzno specjalne, komfortowe dla konia, działa na nos i szczękę zwierzęcia.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jak-zmierzyc-dobrac-wedzidlo-dla-konia