Jak zacząć inwestować w złoto? Poradnik krok po kroku

Jak zacząć inwestować w złoto? Poradnik krok po kroku

Rosnąca inflacja sprawia, że inwestowanie w złoto staje się coraz bardziej atrakcyjną formą lokowania kapitału. Sprawdź nasz poradnik krok po kroku, z którego dowiesz się, co to jest złoto inwestycyjne i jak przeprowadzić swoją pierwszą inwestycję.

Co to jest złoto inwestycyjne?

Wśród podmiotów kupujących złoto możemy wyróżnić trzy grupy: branżę jubilerską (to tu według World Gold Council znajduje się 48% światowego złota), przemysł oraz inwestorów. Do złota inwestycyjnego zaliczamy wszystkie sztabki złota o próbie co najmniej 995 lub wyższej, a także złote monety wybite po 1800 roku, których próba kruszcu wynosi co najmniej 900. Monety muszą posiadać status pełnoprawnego środka płatniczego w kraju produkcji. Ich cena nie może przekraczać wartości rynkowej złota zawartego w monecie o więcej niż 80%. Te ścisłe wymagania spełniają monety bulionowe. Sztabki i monety posiadają wysoką zawartość kruszcu, ich nakład jest nieograniczony, a ich wartość oceniana jest na podstawie zawartości czystego kruszcu. Nie mają wartości kolekcjonerskich (wyjątkiem są niektóre monety bulionowe). Do złota inwestycyjnego zakwalifikować można też złoto, które jest reprezentowane przez papiery wartościowe.

Złoto inwestycyjne nie podlega podatkowi VAT, dlatego często traktowane jest jako waluta, a nie surowiec.

Złym pomysłem na inwestycję jest za to złota biżuteria. W cenie takiego produktu poza kruszcem ujęty jest też m.in. koszt produkcji i marże poszczególnych pośredników, więc już na początku biżuteria jest warta mniej, niż za nią zapłaciliśmy.

Zakup złota inwestycyjnego – gdzie można i czy warto kupić złoto?

Inwestowanie w złoto w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze. W roku 2020 notowania tego szlachetnego metalu wyrażone w dolarze wzrosły do poziomu najwyższego od siedmiu lat. Dawniej inwestycje w złoto były zarezerwowane tylko dla osób z odpowiednio dużym kapitałem. Dziś ten rynek jest bardziej zróżnicowany i otwarty również na inwestorów ze znacznie mniejszym budżetem.

Możesz inwestować w złoto fizyczne lub reprezentujące je papiery wartościowe. Jeśli Twoim celem jest zabezpieczenie środków przed wydarzeniami takimi jak dewaluacja pieniądza i hiperinflacja, to najlepszym wyborem będzie fizyczne złoto.

Gdzie można kupić złoto inwestycyjne? Koniecznie skorzystaj z usług zaufanej firmy zajmującej się sprzedażą fizycznego złota. Dobrym przykładem jest serwis GoldBroker.pl, którego operatorem jest firma ADACTUS Sp. z o. o. z zespołem posiadającym ponad 15-letnie doświadczenie w inwestycjach w metale szlachetne. Dlaczego to takie istotne? Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, pojawiają się też oszustwa. Nie kupuj złota w serwisach aukcyjnych, w lombardzie lub w komisie. Wybieraj sprawdzonych i znanych na świecie producentów. Do najpopularniejszych należą: Valcambi, Heraeus, Degussa, Pamp i Umicore. Kupione w ten sposób sztabki z łatwością będziesz mógł sprzedać w dowolnym miejscu na świecie.

Od czego zależy cena złota?

Cena złota jest silnie uzależniona od dwóch czynników – ceny tego kruszcu na światowych giełdach (w Polsce wyliczenia ceny opierają się przede wszystkim na giełdzie londyńskiej) oraz kursu dolara amerykańskiego.

Czy warto kupić złoto? To zależy od wielu czynników i takie decyzje najlepiej jest podejmować wspólnie z doradcą inwestycyjnym. Wzrost wartości złota obserwuje się podczas rosnącej inflacji, niepewności społecznej dotyczącej systemów finansowych lub konfliktów politycznych. Ludzie inwestują w złoto wtedy, gdy zachodzi realna obawa o wartość i bezpieczeństwo zgromadzonego kapitału. Złoto często zyskuje też podczas spadku wartości dolara amerykańskiego. Inwestycja w złoto jest bardzo dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, ponieważ posiada dużą niezależność od innych aktywów i jego wartość często wzrasta wtedy, gdy ceny akcji spadają. Złoto z reguły sprawdza się jako długoterminowa inwestycja.

Wybór sztabek i monet – jakie sztabki i monety wybierać do inwestycji w fizyczne złoto?

Złoto inwestycyjne musi składać się z minimum 95% czystego złota w przypadku sztabek i 90% czystego złota w przypadku monet. Istotna jest też certyfikacja, która potwierdza autentyczność. Dzięki niej proces weryfikacji jest prostszy i szybszy. Warto wybrać produkty pochodzące od firm zrzeszonych w LBMA (London Bullion Market Association). W skład tej organizacji wchodzą międzynarodowe banki, producenci sztabek, monet bulionowych i biżuterii.

Na rynku dostępne są sztabki złota o różnej masie, którą wyraża się w uncjach trojańskich (oz) – to jeden z czynników decydujących o ich wartości. Poniżej popularne wagi w przeliczeniu na gramy:

  • 1 oz = 31,1035 g,
  • 1/2 oz = 15,5518 g,
  • 1/10 oz = 3,1104 g,
  • 1/20 oz = 1,5552 g.

Im mniejsza waga zakupionej sztabki lub monety, tym wyższa cena za każdy gram złota. Zdecydowanie bardziej opłaca się kupować monety i sztabki powyżej 1 uncji trojańskiej.

W przypadku monet bulionowych obowiązują bardzo podobne zasady. Ponieważ nie są to monety kolekcjonerskie, zawsze płacisz za cenę kruszcu. Więcej informacji znajdziesz w artykule “Historia monet bulionowych”

Sztabki czy monety? Co będzie lepszym wyborem? To bardzo indywidualna kwestia. Warto wziąć pod uwagę fakt, że sztabka jest tańsza w produkcji, przez co zawsze będzie tańsza od monety o tej samej masie. Z drugiej strony niektórzy dealerzy złota zapłacą więcej za dobrze zachowaną monetę niż za sztabkę złota. W przypadku monet może być łatwiej sprawdzić ich autentyczność, a dodatkowo mają swój indywidualny wygląd – każda moneta posiada wybity charakterystyczny motyw. Jeśli zakupu dokonasz u sprawdzonego sprzedawcy, to sztabka również będzie dobrym wyborem. Zarówno w przypadku sztabek złota, jak i monet bulionowych, nie będziesz miał problemu z ich odsprzedażą na całym świecie.

Gdzie przechowywać fizyczne złoto?

Wadą fizycznego złota jest podatność na kradzież, dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Do popularnych i sprawdzonych sposobów należą:

  • Sejf na złoto – pozwala zabezpieczyć złoto trzymane w domu. Warto wybrać produkt atestowany i z odpowiednią klasą bezpieczeństwa – zależy od niej też wysokość możliwego ubezpieczenia sejfu.
  • Skrytka bankowa lub depozytowa – polega na wynajęciu sejfu, który należy do banku lub firmy zajmującej się takimi usługami i jest zlokalizowany w ich siedzibie. Budynki należące do takich instytucji najczęściej dysponują dodatkowymi zabezpieczeniami (monitoring, alarm, ochrona), co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa.
  • Sejf u sprzedawcy – niektórzy dealerzy oferują możliwość przechowywania zakupionego złota we własnym skarbcu.

Jak sprzedać złoto inwestycyjne?

Sprzedaż złota jest łatwa zarówno w przypadku sztabek, jak i monet bulionowych. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy kupujących:

  • osoby prywatne,
  • wyspecjalizowane przedsiębiorstwa – dealerzy metali szlachetnych, jubilerzy, kantory, mennice i wybrane sklepy numizmatyczne.

Z drugiej grupy kupujących warto wykluczyć jubilerów, kantory i lombardy. To miejsca, w których naliczane są duże, nieopłacalne marże. Dobrym wyborem są sprawdzone firmy zajmujące się handlem złotem. W wielu przypadkach sprzedaży można dokonać zarówno w punkcie stacjonarnym, jak i przez internet. Na stronach internetowych często można znaleźć cennik, dzięki któremu z góry poznasz kwotę, którą możesz otrzymać za dany kruszec. Wygodną usługą jest też wycena na podstawie dostarczonych zdjęć.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jak-zaczac-inwestowac-w-zloto-poradnik-krok-po-kroku/