Czym jest złoto inwestycyjne?

Czym jest złoto inwestycyjne?

Zobacz, gdzie kupić 1 uncję złota.

Dużo myślimy o emeryturze i o zabezpieczeniu się na potencjalną “czarną godzinę”. Stąd zazwyczaj staramy się co pewien czas odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie czy też na lokacie w banku. Ostatnio jednakże ten sposób jest mało opłacalny – małe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja sprawiają, iż oszczędności nie przynoszą profitu, a nawet z biegiem lat ich siła nabywcza się zmniejsza. Nic więc zaskakującego fakcie, że pojawił się popyt na odmienne formy inwestycji, w tym również kupno złota lokacyjnego.

Czy wyrób ze złota jest złotem inwestycyjnym?

Inwestycja w metale szlachetne polega na zakupie ich wówczas, kiedy ich cena na rynku jest niewysoka i zbyciu ich, kiedy ta wartość podniesie się. Ale trzeba zaznaczyć, iż nie każdy produkt ze złota jest traktowany jako kruszec inwestycyjny, toteż przykładowo gromadzenie złotych pierścionków nie można nazwać lokatą w złocie. To, co należy nazywać złotem inwestycyjnym jest dokładnie określone przez prawo w Polsce, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z aktualnej ustawy jest to głównie kruszec próby co najmniej 0.995 w płytkach albo sztabkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymogom, by zostały nazwane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę 0.900 lub wyższą, być wybite po roku 1800 i co najistotniejsze – muszą być legalnym środkiem płatniczym w kraju, który je wybił. Monety bulionowe to nie numizmaty, zatem nie uznaje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Akty prawne określają jeszcze jedną formę złota lokacyjnego, czyli złoto w postaci papierów wartościowych.

Złoto inwestycyjne – czy można kupić je przez internet?

W asortymencie krajowych dystrybutorów złota lokacyjnego bez problemu spotkać można sztabki ze złota, jak i najpopularniejsze monety bulionowe z m.in. Kanady oraz Wielkiej Brytanii. Zakupy można dokonywać także przez internet i nie jest to propozycja tylko dla największych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą online szeroką ofertę sprzedaży złota w pojedynczych sztabkach o wadze 5, 2, i 1 g, jak i złotych bulionówek o wadze 1/10, 1/4 lub 1/2 uncji. Kupić można również złoto w tak zwanych „combibarach”, które pozwalają na odłamanie, a następnie zbycie pojedynczych sztabek złota.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]