System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur rachunkowych
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, jednak dla stosownego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest doskonale czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolity format bez względu na to które aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane identycznie. Jest to ważna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.
Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności przekazywania pliku JPK_FA
Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), szybciej dostaną zwrot VAT i nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]