Co to jest system bankowy SWIFT?

Co to jest system bankowy SWIFT?

Więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest głównym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC największych banków, działających w Naszym kraju.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]