Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Sprawdź więcej informacji o biopsji fuzyjnej prostaty na www.scmkrakow.pl.

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wymiarów oraz formy do orzecha włoskiego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Trudności oddawaniem moczu i erekcją – niepokojące objawy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności z erekcją i ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który na ogół trwa około pół godziny. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]