Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Więcej szczegółów o urologu w Krakowie.

Badanie u urologa powoduje u pokaźnej części pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące oznaki choroby, w wielu przypadkach zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na badanie u lekarza specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek. Na choroby układu moczowego może wskazywać sporo różnych symptomów, które nieraz są ignorowane przez chorych z nadzieją, iż same ustąpią. Na jakie w związku z tym symptomy trzeba zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim ropy albo krwi, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy mogą być także mniej oczywiste, np. ból w okolicy podbrzusza lub pleców, opuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), podtrzymaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci przeważnie umawiają się do poradni urologa w celu przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), otrzymania porady odnośnie wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Urolodzy na co dzień wykonują również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]