Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Zajrzyj na https://bit.ly/34nLg6L, aby otrzymać informacje o bólu kręgosłupa

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami pomału staje się normalnością dla znacznego procenta populacji. Obecnie nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają jedynie ludzie w starszym wieku. Praca biurowa skorelowana z niską aktywnością fizyczną skutkuje tym, że bólu tego typu doznają coraz to młodsze osoby.

Bólu kręgosłupa – co może sygnalizować?

Ból pleców może mieć dużo przyczyn. Jego występowanie np. na odcinku klatki piersiowej nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może także dawać sygnały o rozwijaniu się chorób narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym, a także ból na wysokości łopatek często jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł lub ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle podnoszeniem wielokilogramowych przedmiotów lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, bo ustępuje po odpoczynku, jednakże może on być sygnałem początków przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również konsekwencją przeróżnych stanów zapalnych bądź obrażeń często tak błahych, że przypominają się nam one dopiero w czasie wizyty w gabinecie lekarskim.

Ból kręgosłupa – co polecają lekarze?

Bólu pleców nie można zaniedbać i trzeba szybko zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz przyczynę bólu, po czym odeśle do stosownego lekarza specjalisty, który zaplanuje skuteczną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup dotychczas nie sprawiał problemów. W tym celu lekarze zalecają pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, np. w czasie pracy przy biurku, codzienny ruch oraz utrzymanie właściwej wagi. Naprężone mięśnie pleców czy karku można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe oraz pobudza krążenie limfy i krwi.

Nasz adres:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]