Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Chcesz zamówić pierścionki zaręczynowe Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl.

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o małżeństwie. Wcześniej jednakże ma miejsce ta wymarzony przez mnóstwo kobiet moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto oraz diamenty

Sprezentowanie kobiecie pierścienia to nader stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w formie koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od tego palca prowadzi żyła prowadząca bezpośrednio do serca, zwana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Na początku wytwarzano je ze skóry, z łodyg konopi, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wówczas, gdy mężowie pragnęli pokazać swoją pełną ufność do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, jednak materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich wytwarzania zaledwie od paru wieków, natomiast duży przyrost ich uznania daje się odnotować w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich cena ma znaczenie?

Oczywiście idealna biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień z pokaźnym brylantem, jednak możliwości swobodnego łączenia różnych kamieni i metali są ogromne. Prócz diamentów wykorzystuje się tanzanit, szmaragd bądź rubin. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, niemniej jednak ciągle na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych typów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Ile musi kosztować pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przeświadczenie, iż narzeczony ma obowiązek wydać na niego co najmniej dwumiesięczną pensję. Koszt zakupu zależny jest od rozmaitych elementów: surowca, designu, liczby karatów czy wykorzystanego kamienia, zatem każdy kupi śliczny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem zaangażowania i miłości, wobec tego jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej przyszłej małżonce.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]