Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Zobacz, gdzie kupić obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu ślubu. Niewielu wie jednakże, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele stuleci później. Już uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Egipcie, w Wielkiej Brytanii albo w Iranie, wsuwa się je na lewą rękę, którędy według staroświeckich wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja powiada, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z mosiądzu, obecnie z platyny bądź złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się skromniejszym designem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały niezłomność miłości. Obecnie do ich wykonania używa się najczęściej platyny oraz złota, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Naturalnie, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają również nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]