Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Wiedza o dziejów rodziny potrzebna jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych tworzona jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść stosowną opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Warto pamiętać, że cena badania może także wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia mieszka w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je wykonywać?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, którą są najbliżsi. Sprawia to też, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego obecnie mnóstwo osób decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.